Blog
Jakie świadczenia przysługują chorym na Alzheimera?
Alzheimer prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, przez co wraz z postępem choroby traci się zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Najczęściej zmagają się z nim osoby po 65 roku życia, gdyż ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Opieka nad osobą chorą na Alzheimera wymaga wiedzy i cierpliwości. Jest znacznym obciążeniem psychicznym, ale i fizycznym. Odpowiednia dieta, leczenie i rehabilitacja wymagają też większych nakładów finansowych, które nierzadko przewyższają możliwości seniora. Chorym na Alzheimera przysługują jednak dodatkowe świadczenia. Poniżej sprawdzamy, o jakich mowa.
DPS czy Prywatny Dom Opieki? Porównanie rozwiązań
Osoby starsze wymagają niekiedy całodobowej opieki. Z tego powodu rodzina seniora często zmuszona jest do reorganizacji dotychczasowego życia. W niektórych przypadkach pogodzenie pracy zawodowej z opieką nad bliską osobą jest jednak trudne bądź niemożliwe do zrealizowania. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wsparcie, jakie oferują Domy Pomocy Społecznej lub prywatne domy seniora. Wybór odpowiedniej placówki nie jest jednak łatwy. Aby go nieco uprościć, przygotowaliśmy krótkie porównanie obu możliwości.
Rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli opiekujesz się osobą z demencją
Opieka nad osobą starszą w każdym przypadku wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Jeszcze więcej uwagi należy jednak poświęcać osobom, które zmagają się z demencją. Demencja starcza to choroba, która objawia się m.in. kłopotami z pamięcią, zaburzeniami mowy i nagłymi wahaniami nastrojów. Chorzy na demencję często czują się odrzuceni przez społeczeństwo i nierozumiani, dlatego powinni być otoczeni szczególną opieką. Sprawdź, jak zadbać o relacje z osobami chorującymi na demencję i dowiedz się, jak postępować, by spowolnić rozwój ich choroby.
Dom Opieki dla osób z demencją. Czy to dobry pomysł?
Dom seniora Jadwinin zapewnia profesjonalną, całodobową opiekę nad seniorami, w tym osobami z niepełnosprawnością i przewlekłymi chorobami. Jednym ze schorzeń, które dotyka głównie osoby starsze, jest demencja, inaczej otępienie, w którym dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnym. Wraz z rozwojem tego stanu chorobowego pojawiają się problemy z pamięcią, spowolnienie myślenia, a także zaburzenia zachowania. Opieka nad chorym jest nie tylko trudna, ale i wymagająca odpowiedniej wiedzy i podejścia. Niejednokrotnie bliscy nie są w stanie zapewnić bliskiemu z demencją odpowiedniej opieki. Wówczas z pomocą przychodzi nasz dom seniora.
Kto może zamieszkać w Domu Seniora?
Mieszkańcami Domu Seniora są osoby starsze oraz chore. Jest to miejsce, w którym zapewniana jest zarówno pomoc w ramach pobytów czasowych, jak i terminowych.
Jakie dodatkowe atrakcje oferuje podopiecznym Prywatny Dom Opieki w Jadwininie?
Dom seniora Jadwinin w Pabianicach koło Łodzi zapewnia kompleksową pomoc w codziennym funkcjonowaniu osobom starszych i chorym. Oferujemy zarówno opiekę krótkotrwałą w naszym domu w ramach pakietów pobytowych, jak i całodobową opiekę. Oprócz podstawowego wsparcia obejmującego m.in. czynności pielęgnacyjne i higieniczne, terapie zajęciowe, pomoc psychologiczną i medyczną, gwarantujemy też wiele dodatkowych udogodnień i atrakcji, które wpływają na samopoczucie, kondycję, a także zdrowie naszych podopiecznych.
Czy przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu w Domu Seniora można to miejsce obejrzeć?
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zamieszkaniu w Domu Seniora lub umieszczeniu w nim osoby Ci bliskiej, zdecydowanie powinieneś go wcześniej odwiedzić. Jest to doskonała okazja, aby zapoznać się nie tylko z miejscem, ale również z pracującymi i mieszkającymi w nim ludźmi.
Czy Dom Opieki to odpowiednie miejsce dla osoby z chorobą Alzheimera?
Alzheimer to choroba, która prowadzi do przedstarczego zaniku mózgu. Najczęściej zapadają na nią osoby po 65 roku życia, niemniej zachorowalność jest równie wysoka wśród seniorów ok. 80 roku życia. Choroba ta początkowo objawia się wyłącznie zanikami pamięci, a z czasem doprowadza do tego, że chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować ze względu na apatię, wahania emocjonalne od rozpaczy po agresję, zaburzenia orientacji i mowy, kłopoty z chodzeniem czy wykonywaniem prostych czynności. Opieka nad seniorem zmagającym się z chorobą Alzheimera z upływem czasu staje się więc coraz trudniejsza. W takiej sytuacji wiele osób rozważa oddanie chorego do domu opieki. Czy taka decyzja jest właściwa? Podpowiadamy, czy warto zdecydować się na taki krok.
Przeprowadzka do Domu Opieki Nad Osobami Starszymi. O czym warto pamiętać?
Opieka nad osobą starszą jest bardzo wymagająca. Niejednokrotnie wiąże się z koniecznością rezygnacji z pracy i dotychczasowych zobowiązań na rzecz całodobowego wsparcia dla seniora. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie ośrodka, który zagwarantuje odpowiednią opiekę bliskiej osobie. I choć podjęcie decyzji o przeprowadzce do domu opieki nad osobami starszymi nie jest łatwe, zwykle okazuje się najkorzystniejszym rozwiązaniem zarówno dla schorowanego, nierzadko wymagającego specjalistycznej opieki seniora, jak i dotychczasowego opiekuna, który ma problem z pogodzeniem pracy zawodowej z opieką nad bliskim. O tym, jak wygląda przeprowadzka i z czym się wiąże, przeczytasz w poniższym artykule.
Jak radzić sobie z emocjami po przeprowadzeniu bliskich do Domu Opieki?
Decyzja o umieszczeniu bliskiej nam osoby w Domu Opieki jest trudna zarówno dla seniora, jak i dla nas samych. Z drugiej strony, w wielu sytuacjach jest po prostu koniecznością. Czynniki, takie jak pogarszający się stan zdrowia, coraz mniej sprawne wykonywanie codziennych obowiązków, wycofanie społeczne, obniżone zainteresowanie życiem rodzinnym, ale także zmniejszenie naszego komfortu psychicznego, czy pogorszenie życia rodzinnego i zawodowego, sprawiają, że musimy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Praktyka pokazuje jednak, że, nawet gdy umieszczenie seniora w Domu Opieki jest koniecznością, do głosu wciąż mogą dochodzić emocje. Jak przygotować seniora do takiej zmiany? I jak poradzić sobie z wewnętrznymi rozterkami, które odczuwamy, jako opiekunowie? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.